3-6 Yaş Oyuncak Seçimi

  04 Nisan 2014
  Eğitim Haberleri

ÇOCUĞUMUN YAŞINA GÖRE HANGİ OYUNCAĞI SEÇMELİYİM? (3-6 YAŞ )

Daha önceki yazı dizilerimde bahsettiğim üzere çocuklarımıza doğru oyuncakları alabilmek için onların o dönemlerini iyi bilmek gerekmektedir. Kısaca 3-6 yaş grubu çocukların dönem özelliklerine bakacak olursak; fiziksel ve zihinsel olarak daha da gelişmiş durumdadırlar.

Fiziksel olarak dengeli bir şekilde koşar, zıplar, atlar. 5 yaş itibariyle büyük motor becerileri oldukça gelişmiştir. Risk almayı sever, fiziksel gücünü ve becerilerini sınar, akrobatik hareketlerden ve park oyuncaklarından hoşlanır. Parmak kontrolü artmıştır, küçük nesneleri parmakları ile tutabilir, makasla düz bir şekilde kesebilir, kalemi yetişkinler gibi tutar, küçük boncukları ipe dizer. Lego gibi oyuncakları kurma konusunda ustalaşmıştır.

Zihinsel olarak üçgen, kare, dikdörtgen ve daire gibi şekilleri ve temel renkleri bilir. Basit rakam oyunları, alfabe oyunları, harfleri kopyalama, eşleştirme, sınıflandırma oyunlarından hoşlanır. 4 yaş civarında amaçlı ve hedefe yönelik davranmaya başlar, plan yapar. Yap-bozlar ve legolarla şekiller üretmekten hoşlanır. Gerçek kişi ve nesneleri temsil eden ilk resimlerini yapar. Gerçekçiliği tercih eder. Canlandırma oyunlarına çok büyük ilgi duyar, yetişkin mesleklerini canlandırır, kostümler kullanır. 5 yaşında nesneleri aynı anda birden fazla özelliğine göre gruplandırabilir.

Sosyal yaşamı deneyimlemekten zevk alır. Paylaşmayı ve sıra beklemeyi öğrenir, oyunda adalet kavramını anlamaya başlar. 5 yaşında işbirlikçi, pratik ve uyumlu oyun oynar. Grup halinde taklit oyunları ile ilgilenir. Stratejiye değil, şansa dayalı basit kutu oyunlarından hoşlanır. Oyunda aldığı rollere, ilgi alanlarına cinsiyet farkları daha fazla yansır. Kitaplara bakmaktan ve kitap okunmasından hoşlanır. Okul öncesi eğitim dönemidir ve önemli olan nokta bu yaş çocuğun hala oyun çocuğu kabul ederek eğitilmesidir. Yine resim, seramik gibi aktivitelerin yanı sıra artık daha sofistike el becerilerini devreye sokabileceği oyma kesme, yapıştırma, kolaj çalışmaları devreye girer. Grup oyunları başlar. Sek sek, saklambaç, top oyunlarından yaşına uygun olanlar vs. gündeme gelir.

Kısaca oyun ve oyuncak malzemelerini toparladığımızda;

Küçük trenler, el arabaları, bebek pusetleri, alışveriş arabaları gibi itme, çekme oyuncakları, üçtekerli bisiklet, direksiyon mekanizması olan, ayrıntılar içeren, gerçekçi vasıtalar, akülü arabalar, beş yaştan itibaren destek tekerleri olan iki tekerli bisiklet, park oyuncakları, her ebatta top, kızak, hafif malzemeden frizbi, sivri uçlu olmayan manyetik dart, yüzme malzemeleri, irili ufaklı tahta bloklar, birbirine geçmeli bloklar, Legolar, boncuk dizme, basit dokumalar, renk, şekil ve resme göre eşleştirme oyuncakları, basit sayma oyuncakları, coğrafya kavramlarını içeren oyunlar, mekanik gereçleri veya doğal nesneleri kurabileceği basit model oyuncakları, düğme ilikleme, bağcık bağlama oyuncakları, iri plastik iğneli basit dikiş setleri, kum ve su oyuncakları,

Ünlü karakterlerin gerçekçi görünümlü figürleri, koleksiyon setleri, gerçekçi, ayrıntılı kuklalar, oyuncak telefon, fotoğraf makinesi, doktor setleri, askeri kostümler ve oyuncaklar, garaj, çiftlik, havaalanı, uzay gibi çeşitli ve gerçeğine uygun oyun sahneleri, birkaç odası, aksesuarları, mobilyaları olan bebek evleri, her boy ve şekilde arabalar, her türlü ritim enstrümanı üflemeli enstrümanlar, piyano, çeşitli boya kalemleri, resim kâğıtları, yuvarlak uçlu makas, yapıştırıcı, bilim malzemeleri (büyüteç, mıknatıs, el feneri gibi),abaküs, oyuncak daktilo veya bilgisayar, resimli kitaplar, alfabe kitapları, tanıdık yerleri ve kişileri anlatan kitaplar, gerçekçi öyküler, şiirler, insanlar gibi davranan hayvanlara ilişkin öyküler…

Okul öncesi çocuklar küçük parçalar içeren oyuncaklarla oynayabilir. Ancak çocuk hala nesneleri ağzına götürme eğilimi gösteriyorsa küçük parçalar içermeyen oyuncakları tercih etmelisiniz.
Oyuncaklar sert yapılı olmalı, keskin kenar veya köşeleri olmamalı, kolayca kırılmamalı ve parçalarına ayrıldığında keskin köşeler çıkmamalıdır. Bir yetişkin gözetiminde olmadığı sürece elektrikli parça içermemelidir.

Çocuğun gelişiminde bütün bu oyunlarında gerçekleşmesinde amaç 24 saat çocukla ilgilenmek ve yanında olmak değildir. Önemli olan çocuğun sadece kendisine ait ve anne-babasının kendisiyle ilgilendiği ve konsantre olduğu zaman parçasını bilmesi ve bundan yararlanmasıdır. Muhakkak çocuğunuza belirli bir zaman ayırın ve sadece ona ait kaliteli bir zaman olduğunu hissettirin. Burada önemli olan kilit nokta çocuğun kendisi ile ilgilenildiğini hissetmesi yani ilgi doyumunu yakalayabilmesidir.

Sağlıklı ve sevgi dolu günler geçirmenizi dilerim. Sevgilerimle…

Hatice BİLGİLİ

Kişisel Gelişim Uzmanı

Kaynak: http://www.anneylebebek.com/2016/02/02/3-6-yas-oyuncak-secimi-2/