ENSTİTÜMÜZ HAKKINDA

Tekrarı olmayan bir süreçtir hayat. En azından bugünkü bilgilerimiz ışığında.

Bazıları mennundur hayattan aldıklarından..

Bazıları ise ''mutsuzluk kaderimmiş der.''

Oysa insan kendine olan güvenini artırarak, sorunlarının gerçek nedenlerini  ve çözümlerini keşfederek, neden ve nasıllara ulaşarak  kendi mutluluğu için çaba harcayabilir ve mutluluğu yakalayabilir.

Günümüzün bilinçli insanı hayattan maksimum verim almalı ve yaşam kalitesini yükseltmek için çaba harcamakta çeşitli eğitim ve çalışmalara katılmaktadır.

Sorunları çözmek ve hayallerimize ulaşmak için destek almalı , başarı , güç ve sevginin bizim de hakkımız olduğuna inanmalıyız.  Bu inanç bizi, hayallerimize ulaştıran en güçlü araçtır.

Başarı ve mutluluk, kendini tanımak, geliştirmek, ruhsal ve bedensel arınmamızı sağlamak ve hayatı anlamlandırıp keşfetmekle başlar,.

Hayatı ve kendinizi keşfetmek ve daha anlamlı bir yolculuğu bizimle  beraber yapmak için ''PUSULA'' AİLEMİZE '' SİZ DE KATILABİLİRSİNİZ.

KUZEY, GÜNEY, DOĞU, BATI... KALBİMİN VE ZİHNİMİN PUSULASI...

hepimiz yolumuzda zaman zaman kaybolabiliriz

"PUSULA" yön gösteren, mevki bulmaya yardım eden mıknatıslı veya cayro ile çalışan seyir aletidir, özellikle gemicilerin kullandığı bu alet yön bulmada bir yerden bir yere gitmek için doğru yolu bulmada yardımcı bir alettir.

Merkezimiz bu doğrultada kişinin kendi özüne ve yaşamında en gerçekçi başarı, güç ve ilişkilerde doyuma ulaşmasında yardımcı olmayı hedefler.

Psikodrama

Jacop  Levi Moreno'nun Antik Yunan tiyatrosundan etkilenerek dramatizasyon yoluyla  başlattığı  toplumsal, psikolojik iyileştirme, geliştirme ve inceleme amaçlı kuram ve tekniklerden oluşan bir psikoterapi yöntemidir. Diğer terapilerden farklı olarak insanın sağlıklı yönünü geliştirmeye odaklıdır. 

Ruhsal Tedavi /Geliştirme yaklaşımıdır.

Pusula Psikodrama Enstitüsü ve Danışmanlık Merkezi ne gibi hizmetler veriyor?

1999 yılından bu yana  ruh sağlığı eğitimleri  ve terapileri alanında çalışmalar yapan  Merkezimiz, üç  ana çatı altında hizmet vermektedir. Birincisi Psikodrama Grup Terapisi ve Psikodrama Grup Terapisi Yetiştirme Eğitimleri ,  ikincisi Psikolojik Danışmanlık ve Terapi Hizmetleri diğeri ise  Kurum Eğitimleridir.  Eğitim Hizmetlerimiz , Kişisel Gelişim Eğitimleri ve kurum eğitimleri olmak üzere kendi içerisinde ayrılmaktadır. Psikolojik danışmanlık ve terapi hizmetlerimiz içerisinde çocuk – ergen ve yetişkin danışmanlığı yer almaktadır. Bunun yanısıra aile ve evlilik danışmanlığı ve Çift Terapisi hizmetleri bulunmaktadır. Kişisel gelişime yönelik olarak ise kişinin kendi farkındalığını artırmasına, kendisini tanımaya yönelik psikodrama teknikleri ile eğitim ve seminerler düzenlenmektedir.   Kurumsal anlamda ise Psikodrama yöntemleri ile  örgüt psikodraması,  yönetim/organizasyon danışmanlığı, kurumların çeşitli departmanlarına yönelik özel olarak hazırlanmış eğitim programları hizmet alanlarımız içindedir.

Hale hazırda bireylere yönelik Psikodrama Yaşantı Grupları ve Psikodrama Grup Terapisti Yetiştirme Eğitimleri düzenlemekte ve Toplum Koruyucu Ruh Sağlığı alanlarına yönelik olarak grup terapileri, eğitimler ve kişisel gelişim eğitimleri düzenlemektedir. Psikodrama alanında  bir çok  yeniliğe ve gelişime öncülük eden enstitü (I.P.I) ile anlaşmalı olarak Psikodrama eğitimleri ve gruplarını yürütmekte ve Enstitü adına Psikodrama Grup Terapisti Yetiştirme  Eğitim Programları açmaktadır. Açmış olduğu Grup Psikodrama Terapistleri Yetiştirme Eğitimleri, İstanbul Psikodrama Enstitüsü  (I.P.I.)   ve Avrupa Psikoterapi Derneği ve (EAP) ve Avrupa Eğitim Kurumları Federasyonu (FEPTO)  tarafından akredite  edilmiştir.

Aile Danışmanlığının ve Kurumsal Danışmanlığın kapsamı nedir?

Aile danışmanlığı içerisinde çocuk –ana-baba üçgeni birlikte ele alınmaktadır. Aile içi etkin iletişim,  Aile içi yaşanan sorunlar, olumlu tutum ve davranışların kazandırılması yer alan belli başlı ana konulardır. Evlilik öncesi değer çatışmaları üzerine de çift danışmanlığı verilmektedir. Kurumsal danışmanlıkta ise öncelikle kurumların istek ve ihtiyaçları doğrultusunda , tüm şirket ve kurum çalışanlarına yönelik eğitimler düzenlenmektedir. Bu eğitimler, kurumun ihtiyaçları doğrultusunda zaman yönetimi, liderlik becerileri, etkili iletişim, sunum teknikleri , öfke kontrolü stres gibi iş dünyasını kapsayan ancak kişinin performansını çok etkileyen alanları kapsayan eğitimlerdir. Bunun yanısıra organizasyon ihtiyaç analizi ve sistem danışmanlığı da bu alan içinde vermiş olduğumuz bir hizmettir.

Pusulayı farklı yapan nedir?

Öncelikle Pusula , sadece bir danışmanlık merkezi olmayıp, buraya gelen kişilerin yaşamlarında tıkanıklığa neden olan sorunlarının kaynağını saptayarak kişilere bir farkındalık kazandırmak aynı zamanda bu sorunu çözmeye yarayacak olan her türlü beceri ve bilgiyi sunarak kişiye öğrendiklerini kendi yaşamına aktarırken ekolojik süreç içerisinde karşılacağı sorunlar için gerekli destek , motivasyon ve güveni sağlayabilecek bir yapılanma sunuyor olmasıdır. Kendi kendimize savaştığımız bu dünyada kendimizi geliştirmeye çalışarak, sıkışıp kalmış hayallerimizi ve duygularımızı ortaya çıkartarak rahat nefes almamızı sağlayacak oluşumları geniş bir platform içinde sunuyor olmak diğer bir farklı yanımızdır.Bireyin yarattığı gücün farkında olarak sınırsız toplum bilinci oluşturmak en önemli hedeflerimiz arasındadır. Farkındalığı artmış ve eğitimli bir topluma katkıda bulunabilmek bizi çok mutlu eden bir durum.

Diğer bir farklı yanımız; eğitimlerimizde Psikodrama Teknikleri uygulanmakta olup, yaşayarak öğrenmeye odaklı, anlatma yap, söyleme göster ilkesini temel alan , interaktif ve uygulamaya yönelik eğitim programlarımızın ve grup terapilerimizin olmasıdır.

Bunun yanında diğer bir nokta;  

Psikodrama'nın kurucusu Moreno'nun sözü olan, ''İnsan Doğal Ortamı içinde İyileştirilmelidir'' sözünden hareketle eğitimlerimizi ofis ortamının dışına çıkartarak tamamen doğa ile başbaşa stres ve sıkışıklıktan uzak bir ortamda yapılandırdığımız Doğada Psikodrama Uygulamaları yer almaktadır. Her ne kadar maliyetler yüksek olsa da sonuçta alınan verim ve kişinin doygunluk boyutu , alınan eğitimin kişinin hayatında uygulanabilirliği kısaca kişiye dönüşü çok daha yüksek değerdedir.