OUTDOOR EĞİTİMLERİ

Outdoor Eğitimlerinde 'Yaşayarak Öğrenme' Modeli

Öğrenirken sadece bir 'seyirci' veya 'dinleyici' değil, 'aktif bir katılımcı' olmanın öğrenmeyi daha keyifli ve etkili bir hale getirdiği kuşkusuz. Bu nedenle, özellikle çalışanlara yönelik düzenlenen kişisel gelişim eğitimlerinde 'yaşayarak öğrenme' modeli önerilir ve uygulanır.

Doğa ortamında (outdoor) uygulanan bu eğitimlerde, 'yaşayarak öğrenme' modeli ile, katılımcılarda özellikle motivasyon ve özgüven, katılımcılar ve grubun bütününde ise birlikte başarma duygusu yaratılır.

Outdoor eğitimlerinde, katılımcının tecrübe etmesini istediğiniz durumlar aktiviteler yardımıyla yaratılır ve bireyin ya da ekibin bu durum ile başetmesi beklenir. Eğitimler doğada gerçekleştirildiği için, katılımcılara kendilerini rahat hissedebilecekleri bir ortamın yaratılmış ve uygun öğrenme koşullarının sağlanmış olması büyük önem taşır.

Outdoor Eğitimlerinde Amaç

Kişiyi, alıştığı ortamın dışında farklı bir mekanda, kendisiyle tanıştırmayı amaçlar. Şehir ortamlarında yapılan çalışmalar, çalışma sonrası günlük yaşama dönülme zorunluluğu olduğu için yeterli dönüştürücü etkiyi tam olarak yaratamadığı gözlenmiş olduğundan, yeni ortamlarda yeni bir başlangıca adım atma enerjisini kazandırmayı amaçlamaktadır.

Etkilenen olarak;

yapılan aktiviteler ile birey kendi kendini yönetme, problemlere çözümler geliştirme ve uzlaşma becerilerini geliştirir.

Etkileyen olarak;

aktivite sırasında ve özellikle sonrasında, birey deneyimlerini, diğer ekip üyeleri ile paylaşır ve etkin bir grup dinamiği yaratılması hedeflenir. Öncelikle başkalarının yaşadığı ya da anlattıkları değil, bireyin yaşadıkları anlamlıdır. Birey için anlamlı olan, davranışına yansır ve daha kalıcı olur.

Outdoor Kişisel Gelişim Uygulamalarımız

• Çocuklara – gençlere ve yetişkinlere yönelik proje bazlı kamplar

• Dağcılık, trekking

• Kişisel Gelişim amaçlı ,uygulamalı seneryo yaşam öyküsü çalışmaları

• Doğada Yaşam ve Farkındalık

• Proje Bazlı Parkurlar

• Periyodik doğa gezileri ve etkin program ve aktiviteler

• Kurumlara yönelik liderlik, motivasyon, hedef belirleme, stres ,korku ve özgüven , ekip ruhu geliştirme, birlik olabilme vs. gibi temalı aktivite kampları