İlay AKTOPRAK ŞANDA

İlay AKTOPRAK ŞANDA

 Uzm. Psikolog- Bebek, Çocuk ve Ergen Danışmanlığı (0-16)- Hamile ve Doğum Psikoterapisti

Bilkent Üniversitesi Psikoloji bölümünü 2011 yılında tamamlayan İlay Aktoprak Şanda, lisans eğitimini nesneleri tanımada yaşın etkisi konulu tezi ile tamamlamıştır. Bu çalışma uluslararası bir yayın kuruluşu tarafından 2012 yılında yayınlanmıştır. Lisans eğitimi sonrasında yüksek lisansını Orta Doğu Teknik Üniversitesinde Aile Psikolojisi üzerine yapan İlay Aktoprak Şanda, özel bir okul öncesi kurumu ve ilkokulda okul psikoloğu olarak görev yapmıştır. Uzman Psikolog İlay Aktoprak Şanda lisans eğitimi süresince, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı olan Ankara Aile Danışma Merkezi’nde ve okul öncesi kurumlarda staj yapmıştır. 

Çocuk ve ergenlerdeki psikolojik sorunların değerlendirilmesi ve bu sorunların çözümüne yönelik  çeşitli psikolojik terapi sunmaktadır. 

0-17 yaş aralığındaki çocuklar ve aileleriyle çalışan Uzman Psikolog İlay Aktoprak Şanda’nın çalışma alanları; 0-3 yaş arası bebeklerde görülen gelişimsel problemler, ayrılma kaygısı bozukluğu, uyum bozukluğu, anne-bebek ilişkisi ve iletişimi, kardeş kıskançlığı, korkular, öfke nöbetleri, 3-6 yaş arası çocuklarda görülen psikolojik problemler, okul çağındaki çocuklarda görülen psikolojik problemler, ergenlik çağı problemleri, Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu, Özgül Öğrenme Güçlüğü, Davranım Bozukluğu, kaygı, depresyon, özgüven problemleri, sınav kaygısı, anne-baba tutumları hakkında danışmanlık, anne-baba ayrılığı, kronik hastalığı olan çocukların ruh sağlığı sıkıntılarıdır ve bu konularda  ailelere Çocuk Odaklı Aile Danışmanlığı vermektedir. Çocuk Merkezli Oyun Terapisi uygulamaktadır. 

2011 yılından beri Çocuk ve Ergen Danışmanlığı yapan İlay Aktoprak Şanda, çocuklarla çalışırken doğumun çocuklar üzerindeki ve yaşantılarına etkisini gözlemledikten sonra doğuma olan ilgisi artmıştır. Böylece 2017 yılı itibari ile İstanbul Doğum Akademisi'nde Doğuma Hazırlık Eğiticisi, Doula & Doğum Psikoterapisti Eğitimi'ne başlamıştır. 2018 Nisan ayında Doğuma Hazırlık Eğitmeni ünvanını almaya hak kazanmış ve Doğum Destek ve Nefes Çalışmaları Atölyeleri düzenlemektedir. Doula ve Doğum Psikologu eğitimini ise tamamlamıştır.

Hamile ve Doğum Psikoterapisti olarak doğuma hazırlık sürecinde fiziksel hazırlık kadar psikolojik hazırlık sürecinin de öneminin farkında olup doğuma hazırlanan anne ve baba adaylarının her türlü psikolojik destek almasını, doğuma ve doğum sonrasına daha sağlıklı bir şekilde hazırlanmasını sağlamaktadır. Hamile kalınmadan önce gebelik sürecine psikolojik hazırlık, hamile kalındıktan sonra doğuma psikolojik hazırlık, hamilelik ve doğum ile ilgili endişeler, doğum korkuları, doğum tercihlerinde kararsızlık, hamilelik döneminde aile içi sorunlar, annelik ve babalık konusunda kaygılar, anne adayının doğumla ilgili kaygıları ve korkuları, anne adayının kendi aile geçmişindeki doğum, gebelik yaşantıları ve algıları ve bu durumun kendi gebelik sürecine etkisi, anne adayının anneliğe bakışı, kişilik yapısı ve eşi ile ilişkisini çalışmaktadır. Bunun yanı sıra doğumda bire bir destek de vermektedir.