Neşe Karabekir

İstanbul doğumlu olan Uzm. Psikolog Neşe Karabekir Ezgin; ilkokul ve liseyi Erenköy’de tamamlamıştır. İstanbul Üniversitesi Psikoloji Bölümü mezuniyetinden hemen sonra, İngiltere - Keele Üniversitesi’nde Psikolojik Danışmanlık yüksek lisansı yapmıştır.

İngiltere Stress Management Centre’da  REBT çalışmaları ve R. Wubbolding’le Reality Therapy çalışmalarına katılmıştır. Bir süre İngiltere'de GP (General Practice) ile beraber Psikolojik Danışman olarak Stoke-on-Trent’te çalıştıktan sonra Türkiye’ye dönüp, çeşitli özel psikolojik danışma merkezlerinde yetişkinlerle bireysel ve grup psikoterapileri konusunda çalışmalarını devam ettirmiştir.

1994 yılındaki Ankara Grup Psikoterapileri ve Psikodrama Enstitüsü’nün İstanbul Temsilciliğini yürütürken İngiltere’de başladığı psikodrama eğitimini Deniz Altınay ile tamamlamış, daha sonra birlikte İstanbul Psikodrama Enstitüsü’nü kurucuları olarak yer almışlardır (1997). Türk Psikologlar Derneği, İngiltere Psikodrama Derneği ve Amerikan Grup Psikoterapileri, Psikodrama ve Sosyodrama derneği’nin üyesidir. Çeşitli ulusal ve uluslararası kongrelerde grup yöneticisi olarak katılarak bildiriler sunmaktadır, yetişkinlerle bireysel ve grup psikoterapileri yapmakta ve psikodrama grup psikoterapisi eğitimcisi olarak eğitim grupları yönetmektedir. Psikodramanın her alanda kullanılmasıyla ilgili misyonu devam etmekte olup, psikodramanın şirket hizmetlerinde, eğitimde ve bireysel psikoterapide kullanılmasıyla ilgili çalışmalarını sürdürmektedir.

Aile ağacı ve Psikodrama, anne-bebek psikodraması ve bireysel psikodrama konularında psikodrama eğitim seminerleri vermektedir. Aile ağaci ve Psikodrama ise bu sene herkesin katılabileceği yaşantı gruplarına da açılmıştır. Atalarımızdan gelen duygusal ve yaşantısal süreçlerin, sırların ve aile hikayelerinin bugünkü davranışlarımızı nasıl etkilediğini psikodrama yöntemleriyle araştırmaktadır.

EAP ( european association of Psychotherapy) ve FEPTO ( federation of psychodrama training organisations)' nun üyesi olan İstanbul Psikodrama Enstitüsünde psikodramayı kullanım alanlarını hala keşfetmekte ve hem kendi hayatında hemde tüm profesyonel yaşamında psikodramanın felsefesini uygulamaktadır.